8MXT-2840-62
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 8MXT-2840-62 Panther XT Belt. 8mm pitch synchronous belt. Pitch length: 2840mm. Width: 62mm. Number of teeth: 355. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 8MXT-2840-62
Number of Teeth
355
Pitch
8mm
Pitch Length
2840mm
Width
62mm