8MXT-896-36
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 8MXT-896-36 Panther XT Belt. 8mm pitch synchronous belt. Pitch length: 896mm. Width: 36mm. Number of teeth: 112. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 8MXT-896-36
Number of Teeth
112
Pitch
8mm
Pitch Length
896mm
Width
36mm