14MXT-1568-20
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 14MXT-1568-20 Panther XT Belt. 14mm pitch synchronous belt. Pitch length: 1568mm. Width: 20mm. Number of teeth: 112. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 14MXT-1568-20
Number of Teeth
112
Pitch
14mm
Pitch Length
1568mm
Width
20mm