We never sell your data to third parties
Bando 650H200G Synchro-Link H pitch synchronous belt with 6.50" pitch circumference and 0.200" face width. Trapezoidal tooth profile with fiberglass tensile cord. Neoprene compound rated for continuous duty power transmission applications.
MODEL 650H200G
$119.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black/White
Height
0.17
Material
Neoprene
Number of Teeth
130
Overall Length
65 in
Pitch
1/2 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
H Series
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
2 in
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: H Series 130 Teeth 1/2 in Pitch 65 in Overall Length 2 in Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced Black/White
Features:
- Strong helically wound fiberglass cords won't stretch or fatigue under high horsepower loads
- Precision formed oil and heat resistant neoprene teeth have a shear resistance equal to the tensile strength of the belt
- Tooth surface protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
- Seamless construction eliminates vibration
Specs:
| Reinforced Material | Fiberglass |
|---|---|
| Number of Teeth | 130 |
| Pitch | 1/2 in |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Material | Neoprene |
| Overall Length | 65 in |
| Color | Black/White |
| Width | 2 in |
| Type | Trapezoidal Synchronous |
| Series | H Series |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-24
| Brand | Champion |
| Model | XL5-13/64 |
| Brand | Champion |
| Model | TWISTER-XGO |
| Brand | Bondhus |
| Model | 15919 |
| Brand | LubeSite |
| Model | D-4 |
| Brand | Microcentric |
| Model | 8-120-3 |