600-S8M-4400
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 600-S8M-4400 Synchro-Link synchronous timing belt with 4400mm pitch circumference, 8mm pitch, 60mm face width, and 550 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 600-S8M-4400
BRAND
SKU
684449
each
Contact supplier for technical support on: 630 773 6600
Number of Teeth
550
Overall Length
4400 mm
Pitch
8 mm
Series
S8M
Type
Super Torque Synchronous
Width
60 mm