20T5-475UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 20T5-475UG Synchro-Link synchronous timing belt with 475mm pitch circumference, 5mm pitch, 20mm face width, and 95 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 20T5-475UG
BRAND
SKU
716801
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Number of Teeth
95
Overall Length
475 mm
Pitch
5 mm
Width
20 mm