16T5-1440UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 16T5-1440UG Synchro-Link synchronous timing belt with 1440mm pitch circumference, 5mm pitch, 16mm face width, and 288 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 16T5-1440UG
BRAND
SKU
717634
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Number of Teeth
288
Overall Length
1440 mm
Pitch
5 mm
Width
16 mm