1280-8M-50
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1280-8M-50 Synchro-Link synchronous timing belt with 1280mm pitch circumference, 8mm pitch, 50mm face width, and 160 teeth. High torque construction with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 1280-8M-50
BRAND
SKU
719117
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
6
Material
Neoprene
Number of Teeth
160
Overall Length
1280 mm
Pitch
8 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
8M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Tooth Profile
Round Curvilinear
Type
High Torque Drive Synchronous
Width
50 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt High Torque Drive Synchronous Series: 8M 160 Teeth 8 mm Pitch 1280 mm Overall Length 50 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Round Curvilinear Tooth Profile Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
Specs:
Tooth ProfileRound Curvilinear
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth160
Pitch8 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length1280 mm
Width50 mm