P38-14M-55-SF
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive P38-14M-55-SF is a 14M HTD timing belt pulley with 38 teeth and 55mm belt width. It features a steel construction for high torque synchronous drive applications. This pulley is designed for use with 14mm pitch HTD belts in industrial power transmission systems.
MODEL P38-14M-55-SF
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bolt Circle Diameter
3.3125
Bore Diameter
20 mm
Bore Type
Finished Bore with Keyway and 1 Set Screw
Bushing Size
SK
Finish/Coating
Black Phosphate
Keyway Size
6 mm X 2.8 mm
Keyway Type
Standard
Length Through Bore
1.8125 in
OD
3.875 in
Series
SK Series
Type
QD Bushings
Key Features
  • Pitch Size: 14MM, tailored to fit HTD (High Torque Drive) timing belts for efficient power transmission
  • Tooth Count: 55 teeth, providing a reliable grip and smooth operation to minimize slippage
Applications
Benefits
SKU: 2339474
Masterdrive f 1 3/4" inner qd hub
Used maybe a dozen of these, zero problems. Why pay 50% more for a name brand when these work great?
Read more
SKU: 2339551
Masterdrive purchase
service and shipment was great
Read more
Just what i needed
I needed a very small belt for my rock polisher, and it was just the right size.
Masterdrive qd hubs
Recently Viewed
Reviews