P22-S8M-60
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando P22-S8M-60 Synchro-Link timing belt pulley with 22 teeth, 8mm pitch, 60mm face width, and 56.02mm pitch diameter. Pilot bore design allows custom machining to desired bore size. Suitable for synchronous drive systems requiring precise power transmission.
MODEL P22-S8M-60
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
12 mm
Bore Type
MPB
Face Width
71 mm
Flange Diameter
62 mm
Hub Diameter
35 mm
Hub Projection
15 mm
Number of Teeth
22
O.D.
54.65 mm
Overall Length
86 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 60 mm W 22 Teeth Timing Belt
Type
Type 6F Super Torque Synchronous Flanged