75LJ072AA
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Guardair 75LJ072AA Long John with 72 Inch Aluminum Extension and Alloy Nozzle
MODEL 75LJ072AA
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 413 594 4400
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Bare Tool/Kit
Bare Tool
Domestic/Import
Domestic
Finish
Polished Chrome
Material
Aluminum/Zinc Alloy
Series
Long John Classic+
Thread Size
1/4 in FNPT
Tip Type
Venturi Nozzle
Tube Length
72 in
Working Pressure
150 psi
  • Durable cast aluminum body with hanging hook
  • Wide comfort trigger
  • Rugged aluminum extension
  • Powerful zinc alloy venturi nozzle
  • 1/4" FNPT inlet
  • Meets OSHA Standards
The perfect tool for cleaning inaccessible and hard-to-reach areas, "Long John" safety air guns are used for blowing floor debris, cleaning masonry forms, tanks, ovens, molds, and rafters, as well as machinery and storage areas. Efficient venturi nozzle boosts thrust up to 200% over conventional air guns, yet limits static pressure to less than 30 psi should the tip become blocked. Ergonomic, Classic+ pistol grip-style handle provides maximum user comfort. Available in 6" - 72" lengths.