We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 5C128 Power King 5-band banded C section classical V-belt with 132" outside length. Each rib has 7/8" top width and 17/32" depth. Chloroprene rubber with polyester tension cord for industrial drives. Conforms to RMA IP-23 standards.
MODEL 5C128
$319.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
17/32"
depth (per rib)
17/32"
Height
0.63
number ribs
5
outside length
132"
section
C
top width
7/8"
top width (per rib)
7/8"
Width
5
Bando Power King Combo V-Belt Classical C Section 5 in Top Width 132.88 in Outside Length 0.63 in Thickness 5 Ribs 9 in Minimum Pulley Dia Rubber Impregnated Fabric Polyester Reinforced
Features:
- The tie band reinforced with high strength transverse tensile cords is fully oil and heat resistant and permanently welds the individual belts together
- Utilize the premium quality of the Bando Power King
- Assures equal load distribution in drives where high shock or pulsating loads cause belts to whip flip over or jump out of the sheave grooves
- Ideal for use on vertical shaft drives
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | C |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 9 in |
| Number of Ribs | 5 |
| Outside Length | 132.88 in |
| Top Width | 5 in |
| Material | Rubber Impregnated Fabric |
| Thickness | 0.63 in |
| Type | Classical |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-20
Brand
Gates Rubber
Model
5/C128
Brand
Timken Belts
Model
RCP128-5
Brand
Jason Industrial
Model
5/C128
Brand
TB Woods
Model
5RCP128
Brand
MasterDrive
Model
5/C128
Brand
Bestorq
Model
5/C128