We never sell your data to third parties
Bando C75 Power King C section classical V-belt with 75" outside length. Cross-section: 7/8" top width x 17/32" depth. Chloroprene rubber with polyester tension cord. Suitable for industrial drives requiring reliable power transmission. Conforms to RMA IP-23 standards.
MODEL C75
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$26.38 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
17/32"
depth (per rib)
17/32"
Height
0.53
number ribs
1
outside length
79"
section
C
top width
7/8"
top width (per rib)
7/8"
Width
0.88
Bando Power King V-Belt Classical C Section 0.88 in Top Width 79 in Outside Length 0.53 in Thickness 9 in Minimum Pulley Dia Rubber Polyester Reinforced
Features:
- Bias cut rubber impregnated fabric cover provides superior flexibility and friction resistance
- Oil and heat resistant
- Ultra high strength polyester cords assure fatigue resistance and length stability while providing the flexibility needed to attain long trouble-free service
- Specially compounded rubber body reduces heat build-up while giving firm support to the cords maintaining uniform load distribution
- Meets ARPM standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | C |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 9 in |
| Outside Length | 79 in |
| Top Width | 0.88 in |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.53 in |
| Type | Classical |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-20
Brand
Gates Rubber
Model
C75
Brand
TB Woods
Model
CP75
Brand
Timken Belts
Model
CP75
Brand
Jason Industrial
Model
C75
Brand
MasterDrive
Model
C75
Brand
Timken Belts
Model
C75R