We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 5V2240 Power Ace 5V narrow wedge V-belt with 224.0" outside length. Cross-section: 5/8" top width x 35/64" depth. Chloroprene rubber construction delivers higher power capacity than classical sections. Suitable for industrial drives requiring compact, high-torque transmission. Conforms to RMA IP-23 standards.
MODEL 5V2240
$108.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
35/64"
depth (per rib)
35/64"
Height
0.54
number ribs
1
outside length
224"
section
5V
top width
5/8"
top width (per rib)
5/8"
Width
0.62
Bando Power Ace V-Belt Narrow Profile 5V Section 0.62 in Top Width 224 in Outside Length 0.54 in Thickness 7.1 in Minimum Pulley Dia Rubber Polyester Reinforced
Features:
- The special bias cut angle of the cover fabric reduces stress as the belt bends around sheaves lowering heat build up that shortens belt life
- Extra strong polyester cords are treated for fatigue stretch resistance and adhesion to assure the longest possible belt life
- The rubber compound of the body is engineered to maintain structural uniformity while maintaining the flexibility to reduce heat build up
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | 5V |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 7.1 in |
| Outside Length | 224 in |
| Top Width | 0.62 in |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.54 in |
| Type | Narrow Profile |
Certifications/Standards:
RMA IP-22
Brand
Gates Rubber
Model
5V2240
Brand
TB Woods
Model
5V2240
Brand
Browning
Model
1102557
Brand
Timken Belts
Model
5V2240
Brand
TB Woods
Model
5VP2240
Brand
Jason Industrial
Model
5V2240
Brand
MasterDrive
Model
5V2240
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 4836V850 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 6001396 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0179.214X160 |