We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 780L8 Rib Ace Belt (Poly-V) Thickness: 0.29 Inch Pitch Width: 0.185 Inch
MODEL 780L8
$143.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Rubber
Minimum Pulley Diameter
3 in
Number of Ribs
8
Outside Length
78 in
Section Size
L
Temperature Range
-30 to 90 deg C
Thickness
0.29 in
Top Width
1.48 in
Type
Ultra-Thin and Versatile
Bando Rib Ace V-Belt Ultra-Thin and Versatile L Section 1.48 in Top Width 78 in Outside Length 0.29 in Thickness 8 Ribs 3 in Minimum Pulley Dia -30 to 90 deg C Rubber
Features:
- Able to utilize very small sheaves allowing for speed ratios up to 4 to 1
- Smooth vibration-free performance ideally suited for consumer goods applications like clothes dryers
- Rib Ace belts can be used in serpentine drive configurations with small backside idlers making for a compact design
- Rib Ace belts improve performance on 1/8 turn 1/4 turn and mule drives
Specs:
| Section Size | L |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 3 in |
| Number of Ribs | 8 |
| Outside Length | 78 in |
| Top Width | 1.48 in |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.29 in |
| Type | Ultra-Thin and Versatile |
Certifications/Standards:
RMA IP-26
Brand
Gates Rubber
Model
780L8
Brand
Timken Belts
Model
780L8
| Brand | Cleveland |
| Model | C42128 |
| Brand | Timken |
| Model | 29502-4507 |
| Brand | Bestorq |
| Model | C64 |