We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 3-5VX1000 Power Ace Cog Combo V-Belts Cogged Banded
MODEL 3-5VX1000
$264.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
Yes
depth
35/64"
depth (per rib)
35/64"
Height
0.64
number ribs
3
outside length
100"
section
5VX
top width
5/8"
top width (per rib)
5/8"
Width
2.07
Belt, Sheaves & Pulleys > Power Transmission Belts > V-Belts > Fractional Horse Power (FHP) Belts
Bando Power Ace Combo V-Belt, Banded Cog, 5VX Section, 2.07 in Top Width, 100 in Outside Length, 0.64 in Thickness, 3 Ribs, 4.4 in Minimum Pulley Dia, Rubber
Features:
- The tie band, reinforced with high strength transverse tensile cords, is fully oil and heat resistant and permanently welds the individual belts together
- Bando Power Ace cog combos utilize the premium quality of Bando Power Ace cog belts
- Provide belt stability in drives where high shock or pulsating loads cause belts to whip, flip over or jump out of the sheave grooves
- Assure equal load distribution
- Ideal for use on vertical shaft drives
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | 5VX |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 4.4 in |
| Number of Ribs | 3 |
| Outside Length | 100 in |
| Top Width | 2.07 in |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.64 in |
| Type | Banded Cog |
Certifications/Standards:
RMA IP-22
Brand
Timken Belts
Model
R5VX1000-3
Brand
Bestorq
Model
3/5VX1000
Brand
Gates Rubber
Model
3/5VX1000
Brand
MasterDrive
Model
3/5VX1000
Brand
Jason Industrial
Model
3/5VX1000