We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 4-5VX1060 Power Ace Cog Combo V-Belts Cogged Banded
MODEL 4-5VX1060
$373.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
Yes
depth
35/64"
depth (per rib)
35/64"
Height
0.64
number ribs
4
outside length
106"
section
5VX
top width
5/8"
top width (per rib)
5/8"
Width
2.76
Bando Power Ace Combo V-Belt Banded Cog 5VX Section 2.76 in Top Width 106 in Outside Length 0.64 in Thickness 4 Ribs 4.4 in Minimum Pulley Dia Rubber
Features:
- The tie band reinforced with high strength transverse tensile cords is fully oil and heat resistant and permanently welds the individual belts together
- Bando Power Ace cog combos utilize the premium quality of Bando Power Ace cog belts
- Provide belt stability in drives where high shock or pulsating loads cause belts to whip flip over or jump out of the sheave grooves
- Assure equal load distribution
- Ideal for use on vertical shaft drives
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | 5VX |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 4.4 in |
| Number of Ribs | 4 |
| Outside Length | 106 in |
| Top Width | 2.76 in |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.64 in |
| Type | Banded Cog |
Certifications/Standards:
RMA IP-22
Brand
Gates Rubber
Model
4/5VX1060
Brand
Jason Industrial
Model
4/5VX1060
Brand
Timken Belts
Model
R5VX1060-4
Brand
Bestorq
Model
4/5VX1060
Brand
MasterDrive
Model
4/5VX1060
Brand
TB Woods
Model
4R5VX1060
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 700S-CF350DC |
| Brand | Timken Drives |
| Model | 45799 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | EECLA-B-R-SDT |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-A5015-10 |
| Brand | Pramet |
| Model | SPKR 42EDSR:M9340 |
| Brand | WEG |
| Model | CSW2-BDFI21SS WH |
| Brand | Carter |
| Model | C-1873-A |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | PS-185 |