We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 4-5VX1180 Power Ace 4-band 5VX cogged narrow wedge V-belt with 118" outside length. Each rib has a 5/8" top width and 35/64" depth. The cogged profile reduces bending stress for improved efficiency on small-diameter sheaves. Suitable for high-power industrial drives requiring compact multi-belt configurations.
MODEL 4-5VX1180
$416.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
Yes
depth
35/64"
depth (per rib)
35/64"
Height
0.64
number ribs
4
outside length
118"
section
5VX
top width
5/8"
top width (per rib)
5/8"
Width
2.76
Bando Power Ace Combo V-Belt Banded Cog 5VX Section 2.76 in Top Width 118 in Outside Length 0.64 in Thickness 4 Ribs 4.4 in Minimum Pulley Dia Rubber
Features:
- The tie band reinforced with high strength transverse tensile cords is fully oil and heat resistant and permanently welds the individual belts together
- Bando Power Ace cog combos utilize the premium quality of Bando Power Ace cog belts
- Provide belt stability in drives where high shock or pulsating loads cause belts to whip flip over or jump out of the sheave grooves
- Assure equal load distribution
- Ideal for use on vertical shaft drives
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | 5VX |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 4.4 in |
| Number of Ribs | 4 |
| Outside Length | 118 in |
| Top Width | 2.76 in |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.64 in |
| Type | Banded Cog |
Certifications/Standards:
RMA IP-22
Brand
Gates Rubber
Model
4/5VX1180
Brand
Timken Belts
Model
R5VX1180-4
Brand
TB Woods
Model
4R5VX1180
Brand
Bestorq
Model
4/5VX1180
Brand
MasterDrive
Model
4/5VX1180
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-705337 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-658035 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | AX79MS |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | CHSPT1-208Y |
| Brand | Lubriplate |
| Model | L0700-062 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 37WP814864 |