We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 450J20 Rib Ace Poly-V serpentine belt with 45.0" outside length and J section profile. Features 0.16" thickness and 0.092" pitch width for compact multi-rib drive systems. Suitable for industrial and automotive serpentine applications requiring smooth, quiet operation.
MODEL 450J20
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$49.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Rubber
Minimum Pulley Diameter
0.8 in
Number of Ribs
20
Outside Length
45 in
Section Size
J
Temperature Range
-30 to 90 deg C
Thickness
0.16 in
Top Width
1.84 in
Type
Ultra-Thin and Versatile
Bando Rib Ace V-Belt Ultra-Thin and Versatile J Section 1.84 in Top Width 45 in Outside Length 0.16 in Thickness 20 Ribs 0.8 in Minimum Pulley Dia -30 to 90 deg C Rubber
Features:
- Able to utilize very small sheaves allowing for speed ratios up to 4 to 1
- Smooth vibration-free performance ideally suited for consumer goods applications like clothes dryers
- Rib Ace belts can be used in serpentine drive configurations with small backside idlers making for a compact design
- Rib Ace belts improve performance on 1/8 turn 1/4 turn and mule drives
Specs:
| Number of Ribs | 20 |
|---|---|
| Section Size | J |
| Minimum Pulley Diameter | 0.8 in |
| Outside Length | 45 in |
| Top Width | 1.84 in |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.16 in |
| Type | Ultra-Thin and Versatile |
Certifications/Standards:
RMA IP-26
Brand
Jason Industrial
Model
450J20
| Brand | Drillco |
| Model | 695A108A |
| Brand | Cleveland |
| Model | C32730 |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | PH250SP |