We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
$64.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
17/32"
depth (per rib)
17/32"
Height
0.53
number ribs
1
outside length
190"
section
C
top width
7/8"
top width (per rib)
7/8"
Width
0.88
Bando Power King V-Belt Classical C Section 0.88 in Top Width 190 in Outside Length 0.53 in Thickness 9 in Minimum Pulley Dia Rubber Polyester Reinforced
Features:
- Bias cut rubber impregnated fabric cover provides superior flexibility and friction resistance
- Oil and heat resistant
- Ultra high strength polyester cords assure fatigue resistance and length stability while providing the flexibility needed to attain long trouble-free service
- Specially compounded rubber body reduces heat build-up while giving firm support to the cords maintaining uniform load distribution
- Meets ARPM standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | C |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 9 in |
| Outside Length | 190 in |
| Top Width | 0.88 in |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.53 in |
| Type | Classical |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-20
| Brand | Goulds |
| Model | 6F074 |
| Brand | Fibox |
| Model | ARK1085CHFTSSF |
| Brand | Fibox |
| Model | ARK12105CHFSSF |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 3L380 |
| Brand | Champion |
| Model | 308-6-32-B |
| Brand | Goulds |
| Model | 6F254 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL5656 |
| Brand | Airmaster |
| Model | 32260 |