We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
$441.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
29/32"
depth (per rib)
29/32"
Height
0.91
number ribs
1
outside length
473"
section
E
top width
1 1/2"
top width (per rib)
1 1/2"
Width
1.5
Bando Power King V-Belt Classical E Section 1-1/2 in Top Width 472 in Outside Length 0.91 in Thickness Rubber Polyester Reinforced
Features:
- Bias cut rubber impregnated fabric cover provides superior flexibility and friction resistance
- Oil and heat resistant
- Ultra high strength polyester cords assure fatigue resistance and length stability while providing the flexibility needed to attain long trouble-free service
- Specially compounded rubber body reduces heat build-up while giving firm support to the cords maintaining uniform load distribution
- Meets ARPM standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | E |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Outside Length | 472 in |
| Top Width | 1-1/2 in |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.91 in |
| Type | Classical |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-20
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | WLRS1 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 090318PS |
| Brand | Cleveland |
| Model | C80960 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 085981TM |
| Brand | Harwal |
| Model | VA-700 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 15333 |
| Brand | Eklind |
| Model | 15707 |