4R3VX1180
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
TB Woods 4R3VX1180 banded V-belt with 4 ribs, 3VX section, 118" outside length, and cogged construction. Each rib has a 3/8" top width and 21/64" depth. Designed for industrial multiple-belt drives requiring matched power transmission.
MODEL 4R3VX1180
BRAND
SKU
834236
each
Contact supplier for technical support on: 888-829-6637
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Banded
Y
Belt section
3V
Cogged
Y
Depth
21/64 in
Depth (per rib)
21/64 in
Length (in)
118.00
Number of bands
4
Number ribs
4
Outside length
118 in
Section
3VX
Top width
3/8 in
Top width (per rib)
3/8 in
Key Features
Applications
Benefits
SKU: 337299
Sales
I have all good experiences with your staff. Thank you for the support.
Read more
SKU: 702627
Great service!
It was all sent perfectly and on time
Read more
Sleeve
Thanks for quick service and delivery was not long!
Tb woods
Excelent recomiendo 100%
Reviews
Sales
Great service!
Sleeve
Tb woods
Excelent recomiendo 100%