We never sell your data to third parties
AX48 Cogged V-Belt
MODEL AX48
Bestorq
$8.11
TB Woods
$32.00
Jason Industrial
$16.14
Timken Belts
$19.23
In stock
Bando
$14.48
Browning
$16.80
MasterDrive
$13.20
Gates Rubber
$14.57
In stock
Dodge
$14.72
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$14.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
Yes
depth
5/16"
depth (per rib)
5/16"
Height
0.31
Length
48"
number ribs
1
section
AX
top width
1/2"
top width (per rib)
1/2"
Width
0.5
See all of our AX Section V-Belts
Bando Bando AX48
Belt, Sheaves & Pulleys > Power Transmission Belts > V-Belts > Classical Belts
Bando Power King Cog V-Belt, AX Section Size, 1/2 in Top Width, 50 in Outside Length, 0.31 in Thickness, 1 Ribs, -1 to 158 deg F, Rubber
Features:
- Power King Cog V-belts can save substantial dollars on energy consumption
- The precision molded raw edge cogged construction transfers power with much greater efficiency, allowing for smaller sheave sizes and increased power transmission capabilities
- Stability is assured through the use of BANPRENE cushion stock that maintains cord integrity, assuring uniform distribution of load transmission
- The fiber loaded cogged construction provides optimum flexibility and minimizes heat build-up
- The bias cut cover stock provides lateral stability across the width of the belt while allowing axial flexibility
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | AX |
|---|---|
| Number of Ribs | 1 |
| Outside Length | 50 in |
| Top Width | 1/2 in |
| Temperature Range | -1 to 158 deg F |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.31 in |
Packaging:
Certifications/Standards:
RMA Standard
| Brand | Timken Belts |
| Model | R5V600-6 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C39597 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 810.1-75-BC |
| Brand | Dongan |
| Model | IC-1000-107 |