We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
AX64 Cogged V-Belt
MODEL AX64
Gates Rubber
$17.72
In stock
TB Woods
$38.00
Jason Industrial
$19.31
Timken Belts
$22.96
Call to confirm
Bestorq
$10.05
Browning
$20.08
MasterDrive
$15.77
Bando
$17.31
Dodge
$18.08
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$17.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
Yes
depth
5/16"
depth (per rib)
5/16"
Height
0.31
Length
64''
number ribs
1
outside length
66"
section
AX
top width
1/2"
top width (per rib)
1/2"
Width
0.5
See all of our AX Section V-Belts
Bando Bando AX64
Belt, Sheaves & Pulleys > Power Transmission Belts > V-Belts > Classical Belts
Bando Power King V-Belt, Classical Cogged, AX Section, 1/2 in Top Width, 66 in Outside Length, 0.31 in Thickness, 2.2 in Minimum Pulley Dia
Features:
- The bias cut cover stock provides lateral stability across the width of the belt while allowing axial flexibility
- Stability is assured through the use of Banprene cushion stock that maintains cord integrity, assuring uniform distribution of load transmission
- The fiber loaded cogged construction provides optimum flexibility and minimizes heat build-up
- Meets ARPM standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | AX |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 2.2 in |
| Outside Length | 66 in |
| Top Width | 1/2 in |
| Thickness | 0.31 in |
| Type | Classical Cogged |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-20
1 year
| Brand | Edwards |
| Model | PDH17/32 |
| Brand | PT Coupling |
| Model | 2900630 |
| Brand | Simplex |
| Model | F7 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 3308 A/C3 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5999069 |
| Brand | Vikan |
| Model | 31793 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C91711 |