1492-FB1J60-L
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 1492-FB1J60-L is a Bulletin 1492-FB single-pole fuse holder rated for 60A. It is designed for Class J fuses and features a built-in neon indicator for visual blown-fuse detection. This DIN-rail mountable component provides supplementary circuit protection and is part of the comprehensive Allen-Bradley 1492 wiring and circuit protection system for industrial control panels.
MODEL 1492-FB1J60-L
each
UPC
Item no longer available through MROSupply.com
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Current rating
60A
Fuse size
Class J
Includes indicator
Yes
Number of poles
1P
Range
Bulletin 1492-FB
Fuse Holder, Class J Type Fuses, 1 Pole, 60 Amp, 110 - 600 Volt, with LED Blown Fuse Indicator, 2 in a Package