1492-FB2J60-L
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 1492-FB2J60-L is a Bulletin 1492-FB two-pole fuse holder with a neon indicator light, rated for 60A and designed for Class J fuses. This DIN-rail mountable component provides visual blown-fuse indication for quick troubleshooting in industrial control panels and power distribution circuits. It is part of the comprehensive Allen-Bradley 1492 terminal block and wiring accessory family for reliable circuit protection.
MODEL 1492-FB2J60-L
Current rating
60A
Number of poles
2P
Range
Bulletin 1492-FB
Fuse Holder, Class J Type Fuses, 2 Pole, 60 Amp, 110 - 600 Volt, with LED Blown Fuse Indicator, 3 in a Package