20AD2P1A0AYNAEG0
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 20AD2P1A0AYNAEG0 is a PowerFlex 70 AC drive rated for 1A continuous output, 480V 3-phase input, and 0.5HP. This Bulletin 20A drive features V/Hz and sensorless vector control modes, an internal brake transistor, and an integrated EMC filter. It is designed for variable speed control of AC motors in industrial applications.