25C-B024N104
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 25C-B024N104 is a PowerFlex 527 AC drive rated for 2.4A continuous output, 240V 3-phase input, and 0.75kW (1HP) motor control. This compact drive provides sensorless vector control for precise speed and torque regulation. It features embedded EtherNet/IP communication for integration into industrial networks and supports common motor control applications.
MODEL 25C-B024N104
each
UPC
Item no longer available through MROSupply.com
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
PowerFlex 527 AC Drive, with Embedded Dual Port EtherNet/IP and Integrated Safety, 240 VAC, 3 Phase, 7.5 HP, 5.5 kW Normal Duty; 7.5 HP, 5.5 kW Heavy Duty, Frame C, IP20 NEMA / Open Type, No Filter