ODV-3-742020-3F1N-MN
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Invertek ODV-3-742020-3F1N-MN 110kW 175Hp 202A Output Current 380~480V 3Ph Input 380~480V 3Ph Output IP55/NEMA12 OptiDrive Eco VFD with EMC Filter and TFT Display
MODEL ODV-3-742020-3F1N-MN
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888 862 5659
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Analog Inputs
2
Braking Unit
No
Communication (On-Board)
Modbus-RTU
BACnet
Control Method
V/f
Sensorless Vector
PM Motor
Enclosure rating (IP)
IP55
Enclosure rating (NEMA)
NEMA 12
Frame
7
HP Rating (Normal Duty)
175
Input Amperage Rating (Normal Duty)
202
Input Phases
3
Nominal Drive Input Voltage
460VAC
Nominal Drive Output Voltage
460VAC
Output Phases
3
Product Range
ODV-3 (Eco)
RFI filter
Yes
Safe Torque Off (STO)
Yes
UL Listed
Input Ratings
Supply Voltage380-480 V
Input Phases3
Supply Current Continuous205.9 A
Supply Fuse or MCB (Type B)250 A
Output Ratings
Motor Output Rating110 kW (175 HP)
Output Voltage0 – Supply Voltage
Output Current202 A
Cable Information
Max Supply Cable Size150 mm² (0.23 sq in)
Max Motor Cable Size150 mm² (0.23 sq in)
Max Motor Cable Length100 m (328 ft)
Factory Build Options
EMC FilterInternal EMC
Brake TransistorNo Brake Transistor
EnclosureIP55
DisplayOLED Text
PCB CoatingStandard
Dimensions
Size7
Height1280 mm (50.39 in)
Width330 mm (12.99 in)
Depth358 mm (14.09 in)
89 kg (196.21 lbs)
Fixings4 x M10
Packaged Dimensions
Height1420 mm (55.91 in)
Width540 mm (21.26 in)
Depth560 mm (22.05 in)