PH2005PA010
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell PH2005PA010 LINKOSITY double-ended cable rated 20A with 5-wire configuration and 10 ft length. Designed for modular wiring applications requiring quick-connect power distribution.
MODEL PH2005PA010
each
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Color
Gray
Conductor size
#12 AWG
Conductor type
Copper
Construction
Fabricated
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
EU RoHS indicator
Yes
Insulation
PVC
Number of conductors
5-Pole
O.D.
0.75
Plug type
Linkosity
Strands
Multi
Temperature rating
-20 Deg C to 105 Deg C
Voltage
600V kV
Hubbell Wiring Device-Kellems PH2005PA010
UPC: 783585524566 | UNSPSC: 32151902 | GTIN: 00783585524566
Industrial Control > Industrial Quick Connects > Quick Connect Cable Assemblies
Wiring Device-Kellems LINKOSITY™ Signal and Control Cable, 5-Wire Fabricated Double End, Straight Male x Female Connector, 1-16 UN Connector, 10 ft Cable Length, PVC Cable, 5 Pole, 600 VAC, 20 A, Green/Yellow/Black Wire Pin Colors
Specs:
  • Type: 5-Wire Fabricated Double End
  • Voltage Rating: 600 VAC
  • Amperage Rating: 20 A
  • Cable Length: 10 ft
  • Connector Type: Straight Male x Female
  • Cable Material: PVC
  • Number of Poles: 5
  • Connector Size: 1-16 UN
  • Wire Pin Colors: Green/Yellow/Black
Packaging:
  • Length: 10.0 in
  • Width: 11.0 in
  • Height: 2.7 in
  • Weight: 3.2 lb
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | cULus Listed | CE Certified | UL 508A | UL 2238 | UL 50
SKU: 5017805
Helpful and good service
Read more
SKU: 1100510
Rj600
.Right box for my project . Got it delivered very quick.
Read more
Thank you for carrying hubble and wiremold
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Recently Viewed
#2938968
Click for 10% off