PH2005PA040
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell PH2005PA040 LINKOSITY double ended cable rated 20A with 5-wire configuration and 40 ft length. Designed for modular wiring applications requiring flexible power distribution.
MODEL PH2005PA040
each
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Color
Gray
Conductor size
#12 AWG
Conductor type
Copper
Construction
Fabricated
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
EU RoHS indicator
Yes
Insulation
PVC
Number of conductors
5-Pole
O.D.
0.75
Plug type
Linkosity
Strands
Multi
Temperature rating
-20 Deg C to 105 Deg C
Voltage
600V kV
Hubbell Wiring Device-Kellems PH2005PA040
UPC: 783585524603 | UNSPSC: 32151902 | GTIN: 00783585524603
Industrial Control > Industrial Quick Connects > Quick Connect Cable Assemblies
Wiring Device-Kellems LINKOSITY® Cable, 5-Wire Fabricated Double End Multi-Strand, Straight Male x Straight Female Connector, 1-16 UN Connector, 12 AWG Copper Cable, 40 ft Cable Length, PVC Cable, 5 Poles, 600 VAC, 20 A, Black/Green/Yellow Wire Pin Colors
Specs:
  • Type: 5-Wire Fabricated Double End Multi-Strand
  • Voltage Rating: 600 VAC
  • Amperage Rating: 20 A
  • Cable Type: 12 AWG Copper
  • Cable Length: 40 ft
  • Connector Type: Straight Male x Straight Female
  • Cable Material: PVC
  • Number of Poles: 5
  • Connector Size: 1-16 UN
  • Wire Pin Colors: Black/Green/Yellow
Packaging:
  • Length: 14.0 in
  • Width: 14.0 in
  • Height: 4.0 in