ATP1500CL
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL ATP1500CL
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Color
Office White
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Diameter
4.5 in
Frequency rating
50/60 Hz
Height
3.4 in
Humidity
0% to 95% non-condensing relative humidity
Indicator(s) type
PIR= Red LED
Material
ABS (Acrylonitrile butance styrene - Thermoplastic polymer)
Mounting Height
8-12 ft
Mounting Type
Ceiling Mount
Operating temperature
32F to 104F (0C to 40C) with rate of change not exceeding 20F(11C) per hour
Sensitivity
Adaptive 0 to 100%
Storage temperature range
-20F to 150F (-29C to 65C)
Style
Ceiling Mount
Supply voltage
120-277V AC, 50/60Hz Single Phas
Type
Sensors
Voltage
120-277 VAC
Voltage rating description
120/277V AC
Hubbell Wiring Device-Kellems ATP1500CL
UPC: 783585256948 | UNSPSC: 39122236 | GTIN: 00783585256948
Lighting Controls & Ballasts > Occupancy & Vacancy Sensors > Ceiling Mount Occupancy Sensors
Wiring Device-Kellems H-MOSS® Occupancy Sensor, 120/24 VAC/VDC, 20 A, Dual Technology/Adaptive Passive Infrared Sensor, 2000 sq-ft Coverage, 360 deg Viewing, 8 to 40 min Adaptive, 8 sec Test Delay, CFL/Fluorescent/Incandescent/LED Lamp, 50/60 Hz Response, Ceiling Mount, -40 to 70 deg C, ABS, Off-White, 4.5 in Dia x 3.4 in H
Features:
  • Flame retardant UL-94 V-0 ABS
  • "Install and forget" operation, auto-adjusting adaptive technology eliminates manual adjustments
  • Directly mounts to 4 in octagon boxes, 2.125 in deep
  • Long range major motion detection in a compact low profile housing
  • Self-contained power supply with high load relay
  • Without button
Specs:
  • Color: Off-White
  • Material: ABS
  • Dimensions: 4.5 in Dia x 3.4 in H
  • Coverage: 2000 sq-ft
  • Voltage Rating: 120/24 VAC/VDC
  • Amperage Rating: 20 A
  • Mounting Type: Ceiling
  • Lamp Type: CFL/Fluorescent/Incandescent/LED
  • Temperature Rating: -40 to 70 deg C
  • Time Delay: 8 to 40 min Adaptive, 8 sec Test
  • Viewing Angle: 360 deg
  • Sensor Type: Dual Technology/Adaptive Passive Infrared
  • Response Frequency: 50/60 Hz
Packaging:
  • Length: 4.6 in
  • Width: 5.1 in
  • Height: 5.1 in
  • Weight: 0.5 lb
Certifications/Standards:
cULus Listed | UL 244A | CSA Certified | ASHRAE 90.1