We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The McGill SB 22220K C4 W33 SS is a 100 mm bore SPHERE-ROL single-row spherical roller bearing with a 1:12 tapered bore for adapter-sleeve mounting. It features C4 clearance greater than C3, an annular lube groove with three lubrication holes (W33), and Nylaplate seals on both sides. Built from 52100 bearing steel, it self-aligns under static and dynamic shaft misalignment. Used in heavy-duty industrial gearboxes, vibrating screens, and conveyor head shafts.
MODEL SB 22220K C4 W33 SS
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$802.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Angular Misalignment
2°
Bore Size (mm)
100
Dynamic Load Rating (kN)
348.1
Finish/Coating
Uncoated
Housing & Shaft Fillet (in)
0.079
Material
52100 Bearing Steel
Maximum Operating Temperature (F)
300
Misalignment
Yes
Number of Rows
1
Overall Width (mm)
46
Platform
SPHERE-ROL
Precision Rating
P0
ISO 15-2008
Rolling Element
Spherical Roller
Series
22200
Speed [Max] Grease (RPM)
1250
W33 Groove Width (in)
0.33
Width
2.31
Regal Beloit Mcgill&Reg; SB 22220K C4 W33 SS
UPC: 726166007461 | UNSPSC: 31171560 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Spherical Roller Bearings
McGill SPHERE-ROL Unmounted Spherical Roller Bearing, Series: 22200, 3.937 in Bore Dia, 7.0866 in Outside Dia, 1 Row, 1.811 in W, Double Standard Seal Closure, 77700 lb Dynamic/92600 lb Static, 52100 Steel Bearing, Steel Cage, 2500 rpm Maximum, -30 to 300 deg F
Features:
- Longer fatigue life
- Higher operating temperature
- Improved corrosion resistance
- Reduced vibration
- Better fit
- Easier installation
- Improved reliability
- Misalignment capability
- Annular lubrication groove and holes
- Inner ring raceway flanges
- C4-radial internal clearance greater than C3
- Standard lubrication
- NYLAPLATE seal on both sides
- Cylindrical outside ring
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | 52100 Steel |
| Temperature Rating | -30 to 300 deg F |
| Load Capacity | 77700 lb Dynamic/92600 lb Static |
| Closure Type | Double Standard Seal |
| Bore Diameter | 3.937 in |
| Outside Diameter | 7.0866 in |
| Number of Rows | 1 |
| Maximum Speed | 2500 rpm |
| Width | 1.811 in |
| Series | 22200 |
Packaging:
| Length | 7.31 in |
|---|---|
| Width | 2.31 in |
| Height | 7.25 in |
Certifications/Standards:
AS9100 | Nadcap Certified
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreHow do I choose the right type of bearing for my application?
Start with the load and how it’s applied. You need to know if you’re dealing with radial loads, axial loads, or a mix of both. Then look at speed, operating environment, and space constraints. For example, ball bearings are great for high speed and lighter loads, while roller bearings handle heavier loads but usually at lower speeds. If there’s contamination, moisture, or heat involved, you may need sealed bearings or specific materials. In most cases, the right choice comes down to matching load type, speed, and environment to the bearing design.
| Brand | SIEGMA |
| Model | 6IK140RGU-S3FT/6GU75KB |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SFFLCSOROW |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4326-14M-85T |
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read more