6IK140RGU-S3FT/6GU75KB
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIEGMA 6IK140RGU-S3FT/6GU75KB
3-Phase AC gearmotor with 140W output power and a 75 to 1 gear ratio. Designed in a Parallel Shaft Gearhead configuration, it operates at 380-460VAC and 60 Hz. The enclosure is TEFC with an IP rating of IP20 and a 104mm frame size. The shaft measures 16mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 6IK140RGU-S3FT/6GU75KB
Frame Size
104mm
Phase
3-Phase
Ratio
75 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
16mm