Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPCE-125 0009584700 Load Runner
MODEL 0009584700
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$774.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95847 |
|---|---|
| Description | HPCE-125 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 4.63 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPCE-125 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia. (+0.00 -0.02) mm | 125 mm |
| B Roller Width mm | 76 mm |
| K Stud Dia. mm | 48 mm |
| L Stud Length mm | 105 mm |
| M Thread Length mm | 55 mm |
| N Thread Dia. | M48×5 |
| R Shoulder Dia mm | 82.5 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| T Eccent. Dia. (+0.00 -0.05) mm | 64 mm |
| U Eccent. Length (+0.00 -0.25) mm | 50 mm |
| W Eccentricity | 1.5 |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 64.02 mm |
| Approx. Weight (kg) kg | 4.63 kg |
| Ball or Tapered Roller Bearings | TRB |
| Radial Load 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 62200 n |
| Radial Load 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 148100 n |
| Radial Load Static Limit n | 230800 n |
| Thrust Load 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 24600 n |
| Thrust Load 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 58500 n |
| Thrust Load Static Limit n | 144600 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 143070 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 74830 n |
| Stud Capacity Shear n | 411800 n |
| Ret. Ring Allow. Load (N) n | N/A n |
Osborn HPJE-100 0009591400 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009591400 |
$390.47
Each
Free Shipping orders over $100
Osborn HPVE-62 0009595300 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009595300 |
$204.65
Each
Free Shipping orders over $100
Ringfeder 7013.0-055 55 RFN 7013.0 Locking assembly
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7013.0-055 |
$148.13
Each
Free Shipping orders over $100
Osborn HPJ-52 0009541300 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009541300 |
$107.51
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 18519-00T M6 x 1.0 PD9 HP Thredfloer TIN
| Brand | Balax |
| Model | 18519-00T |
$26.31
Each
Free shipping
Reviews