Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPJ-100-1 0009543400 Load Runner
MODEL 0009543400
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$325.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 95434 |
|---|---|
| Description | HPJ-100-1 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 3.52 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPJ-100-1 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 100 mm |
| B Roller Width mm | 52 mm |
| C Flange Dia mm | 125 mm |
| D Flange Thickness mm | 14 mm |
| K Stud Dia mm | 30 mm |
| K Tolerance | +0.00 -0.02 |
| L Stud Length mm | 69.5 mm |
| M Thread Length mm | 40 mm |
| N Thread | M30x3.5 |
| R Shoulder Dia mm | 44.5 mm |
| S Shoulder Length mm | 1.6 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 30.02 mm |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.02 -0.00 |
| Approx Wt kg | 3.52 kg |
| Bearing | TRB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 2670 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 63480 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 88960 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 53380 n |
| Stud Capacity Bend @B/2 n | 36890 n |
| Stud Capacity Bend @B n | 23150 n |
| Stud Capacity Shear n | 160800 n |
KIPP K0253.4A5X60 SPHERICAL KNOB SIZE:4 D1=50 D=1/2-13X60 THERMOPLASTIC BLACK RAL7021 COMP:STEEL CAP:BLACK RAL7021
| Brand | Kipp |
| Model | K0253.4A5X60 |
$18.46
Each
Free shipping
Gates 84236825 4L250K PoweRated V-Belts
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 4L250K |
$11.65
Each
Free shipping
JWWINCO 1T32A01K GN300-45-10X32-32 Zinc Die-Cast Adjustable Lever 1.77" Long Black
| Brand | JW Winco |
| Model | 1T32A01K |
$6.62
Each
Free shipping
NoTrax 551M0003OR 551 M.D.Ramp 3 Male Orange
| Brand | NoTrax |
| Model | 551M0003OR |
$22.88
Each
Free shipping
Timken Drives 30232 C2050 050 FT REEL NICKEL BOXED USA C2050-1R NICKEL PLATED
| Brand | Timken Drives |
| Model | 30232 |
$10.70
Per Foot
Free shipping
TIMKEN 29602-4472 Bearing Isolators
| Brand | Timken |
| Model | 29602-4472 |
$1,156.56
Each
Free Shipping orders over $100
JWWINCO 8TA09K GN300.1-92-1/2X13-SW Zinc Die-Cast Adjustable Lever 3.62" Long Black
| Brand | JW Winco |
| Model | 8TA09K |
$19.58
Each
Free shipping
Reviews