Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn HPVE-26 0009739200 Load Runner
MODEL 0009739200
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$111.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Item No. | 97392 |
|---|---|
| Description | HPVE-26 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 0.26 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Metric |
| Brand | Osborn |
| Part Number | HPVE-26 |
| Scale | Metric |
| A Roller Dia mm | 40 mm |
| B Roller Width mm | 20 mm |
| F Point Dia mm | 26 mm |
| G Groove Location mm | 10 mm |
| K Stud Dia mm | 10 mm |
| L Stud Length mm | 23 mm |
| M Thread Length mm | 13 mm |
| N Thread | M10x1 |
| R Shoulder Dia mm | 17.1 mm |
| S Shoulder Length mm | 0.8 mm |
| T Eccentric Dia mm | 13 mm |
| T Tolerance | +0.00 -0.05 |
| U Eccentric Length mm | 10 mm |
| U Tolerance | +0.00 -0.25 |
| W Eccentricity mm | 0.5 mm |
| Recommended Mounting Hole Size mm | 13.02 mm |
| Recommended Mounting Hole Tolerance | +0.001 -0.000 |
| Approx Wt kg | 0.26 kg |
| Bearing | BB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM n | 1070 n |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM n | 2790 n |
| Radial Capacity Static Limit n | 1000 n |
| Thrust Capacity Static Limit n | 620 n |
| Stud Capacity Bend @V n | 2220 n |
| Stud Capacity Shear n | 8780 n |
| Retaining Ring Capacity n | 1700 n |
Remke 406F0200K Dual Key Micro-Link Plug Assembly PUR Male 90 deg 6 Pole 20ft 22 AWG
| Brand | Remke |
| Model | 406F0200K |
$122.93
Each
Free Shipping orders over $100
NoTrax 132S0035BR Moisture & Debris Capture Entrance Mat Estes, 132 3X5 Brown
| Brand | NoTrax |
| Model | 132S0035BR |
$87.87
Each
Free shipping
Dormer B17011.99 5986933 Machine Centesimal Reamer B DIN 212 6FL 11.99 mm
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5986933 |
$86.49
Each
Free shipping
Ringfeder 7012-095 95 X 135 RFN 7012 Locking assembly
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7012-095 |
$110.74
Each
Free Shipping orders over $100
Osborn FLRE-5 0009594800 Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 0009594800 |
$613.03
Each
Free Shipping orders over $100
US Tsubaki 2082B14 1-1/4 BORE HT
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | 2082B14 |
$192.29
Each
Free Shipping orders over $100
REXNORD 81434741 WHT8506-64 F2(WLT) T8P N2 WHT8506 64 INCH WIDE MATTOP CHAIN W
| Brand | Rexnord |
| Model | 81434741 |
$274.20
Per Foot
Free Shipping orders over $100
Osborn 5/8 LW Load Runner
| Brand | Osborn |
| Model | 5/8 LW |
$0.76
Each
Free shipping
Reviews