C133M-140X190
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C133M-140X190 is a C133 Series internal locking assembly with a 140 mm shaft bore and 190 mm hub bore. This steel, zinc-plated keyless locking device provides zero-backlash, high-torque hub-to-shaft connection without keyways. Suitable for gearboxes, conveyors, and industrial drives.
MODEL C133M-140X190
Bore Diameter
140 mm
Hub Contact Pressure
18201 psi
Hub Diameter
11.487 in
OD
190 mm
Overall Length
2.717 in
Screw Size
M14x40
Shaft Contact Pressure
24701 psi