We never sell your data to third parties
WEG 00118ST3QIE143TC-W22 is a 1 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) severe duty three-phase motor. This IEEE 841 compliant motor features a 143TC C-face mount frame, 460V 60Hz operation, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. The W22 product line construction includes cast iron for severe duty applications, Class F insulation, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 00118ST3QIE143TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$899.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
143/5T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 94 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 1. 41 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 78 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 0. 810 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 4 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 1. 41 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreBrand
Baldor
Model
CECP83581T-4
| Brand | Krylon |
| Model | K05513007 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B45CC-R100150 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | T7WWW-300PM |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more