We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00118ST3QIE143T-W22 is a 1 HP, 1800 RPM, three-phase severe duty motor built to IEEE 841 standards. This NEMA Premium efficiency (IE3) motor features a 143T frame, 460V 60Hz operation, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is part of the W22 product line with cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00118ST3QIE143T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$853.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
143/5T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 94 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 1. 41 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 78 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 0. 810 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 4 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 1. 41 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP83581T-4
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 40MP-G800 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | CR0-10034PX1V1 |
| Brand | Nord Gear |
| Model | 204002787-300 |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | PEWWE1-12-145T |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more