We never sell your data to third parties
WEG 00212ST3QIE184TC-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor engineered to IEEE 841 standards. This 2HP, 1200RPM motor features a 184TC C-face mount frame, 460V 60Hz operation, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. The W22 platform motor is built with a cast iron frame, Class F insulation, and is designed for demanding industrial applications requiring high reliability and extended service life.
MODEL 00212ST3QIE184TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,288.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
182/4T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 8. 89 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 1165 |
| Full Load Amps | 3. 23 A |
| Efficiency (100%) | 88. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 66 |
| Insulation | F |
| Noise | 52 dB(A) |
| No load current | 2. 25 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 3. 23 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B5121B250L-BBC |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more