We never sell your data to third parties
WEG 00518ST3QIE184TC-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor designed to IEEE 841 standards. This 5 HP, 1800 RPM motor features a 184TC frame with C-face mount, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, and 460V 60Hz operation. The W22 platform construction includes cast iron frame, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00518ST3QIE184TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,295.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
182/4T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 8 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 6. 45 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 3. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 6. 45 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreBrand
Baldor
Model
VECP83665T-4
Brand
Baldor
Model
CECP83665T-4
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more