We never sell your data to third parties
WEG 00736ST3QIE213T-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, IEEE 841 severe duty three-phase motor. This 7.5 HP, 3600 RPM motor features a 460V rating, 213T NEMA frame, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. The W22 product line motor is constructed with cast iron for severe industrial applications, offers Class I Division 2 certification, and is inverter duty rated for 20:1 constant torque speed range with Class F insulation.
MODEL 00736ST3QIE213T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,580.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
213/5T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 11. 0 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 3520 |
| Full Load Amps | 8. 76 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 2. 70 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 8. 76 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreBrand
Baldor
Model
VECP83769T-4
Brand
Baldor
Model
ECP83769T-4
Brand
Baldor
Model
CECP83769T-4
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | PEWWE5-18-184T |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSPFLZ202-10 |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | SSPE1.5-18-56C |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6301-ZZD-C3 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more