We never sell your data to third parties
WEG 01512ST3QIE284T-W22 is a 15 HP, 1200 RPM, three-phase severe duty motor with a 284T frame and 460V, 60Hz rating. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron W22 construction, and is built to IEEE 841 standards for harsh industrial environments. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 01512ST3QIE284T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,740.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
284/6T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 66. 1 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 17. 9 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 7. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 7 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 17. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreBrand
Marathon Electric
Model
W548
Brand
Baldor
Model
ECP84100T-4
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK9022.1 N140TC SAME AS SN 201600417-300 |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | SA57/T DRN90S4/BE2 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B45BY-R250 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 6209 2RS |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | T3214MP100075PM |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more