We never sell your data to third parties
WEG 01518ST3QIE254T-W22 is a W22 platform NEMA Premium (IE3) severe duty three-phase motor rated 15 HP at 1800 RPM. This IEEE 841 compliant motor features a 460V rating, 254T cast iron frame, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. Designed for harsh industrial environments, it includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 01518ST3QIE254T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,024.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
254/6T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 0 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 18. 0 A |
| Efficiency (100%) | 92. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 8. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 18. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP82333T-4
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 206KPPB5-PFLZ |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 67790/67720D+AC180 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 76T10/1240 |
| Brand | Crown |
| Model | NRR0072BL |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more