We never sell your data to third parties
WEG 04012ST3QIE364T-W22 is a 40 HP, 1200 RPM, three-phase severe duty motor with NEMA Premium (IE3) efficiency. This W22 product line motor features a 364T cast iron frame, 460V 60Hz operation, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is built to IEEE 841 standards with Class I Div 2 certification, inverter duty capability (20:1 constant torque), and Class F insulation for demanding industrial applications.
MODEL 04012ST3QIE364T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,686.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
364/5T
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 176 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 46. 5 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 66 dB(A) |
| No load current | 17. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 46. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
Brand
Baldor
Model
ECP84308T-4