We never sell your data to third parties
WEG 00158OT3E56CFL-S is a NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 1.5 HP rating and 1800 RPM. This open drip proof (ODP) motor features a 56CFL C-face footless frame, operates on 208-230/460V 60Hz power, and is part of the cost-effective Rolled Steel Frame product line. It is designed for general-purpose industrial applications requiring high efficiency and reliable performance.
MODEL 00158OT3E56CFL-S
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$346.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODP
Frame
D56
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 52 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | D56 |
| RPM | 1720 |
| Full Load Amps | 4. 70-4. 42/2. 21 A |
| Efficiency (100%) | 77. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 2. 80/1. 40 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | D56 |
| Full Load Amps | 4. 70-4. 42/2. 21 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1210A |
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 45707 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5999566 |
| Brand | ABB |
| Model | OT100F3 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more