We never sell your data to third parties
WEG .7536ES1BB56CFL is a 0.75 horsepower, 3600 RPM, single-phase general purpose motor with a standard efficiency rating. This totally enclosed fan cooled (TEFC) motor features a 56CFL frame with a C-face and footless design, ideal for direct mounting to pumps and compressors. It operates on 115/208-230V at 60Hz, includes ball bearings and Class F insulation, and is constructed with a rolled steel frame for durability in industrial applications.
MODEL .7536ES1BB56CFL
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$208.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
B56
HP
0.75
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115/208-230
Specifications
| Output | 0. 75 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1. 11 lb. ft |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Frame | B56 |
| RPM | 3490 |
| Full Load Amps | 10. 4/5. 00-5. 20 A |
| Efficiency (100%) | 64. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 72 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 7. 60/3. 80 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 3 |
| Output HP | 0. 75 HP |
|---|---|
| Frame | B56 |
| Full Load Amps | 10. 4/5. 00-5. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreBrand
Baldor
Model
VL3506
Brand
Baldor
Model
VL3506A
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more