We never sell your data to third parties
WEG 02018EP3ER256TC-W22 is a 20 HP, 1800 RPM, three-phase AC motor with a NEMA 256TC frame and C-face mount. This high-efficiency EPAct motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) cast iron construction, IP55 protection, and a dual voltage rating of 208-230/460V at 60 Hz. It is part of the W22 premium product line, offering a 1.15 service factor, Class F insulation, and inverter duty capability for variable frequency drive applications.
MODEL 02018EP3ER256TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,513.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
256T
HP
20
Hz
60
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 58. 9 lb. ft |
| Voltage | 230/460 V |
| Frame | 256T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 48. 6/24. 3 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 18. 0/9. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 0 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 256T |
| Full Load Amps | 48. 6/24. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM2334T
Brand
Baldor
Model
VEM2515T
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240048.00 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E3MR-564-15 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2502HFP11 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | R5VX850-6 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more