We never sell your data to third parties
WEG 00118ET3ER143TC-W22 W22 NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase TEFC motor, 1 HP, 1760 RPM, 208-230/460V, 143TC frame with C-face mount. Cast iron construction with IP55 enclosure, 1.15 service factor, Class F insulation, and 20:1 constant torque inverter duty. Suitable for pumps, conveyors, and general industrial applications.
MODEL 00118ET3ER143TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$529.46 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 94 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 3. 07-2. 82/1. 41 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 78 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 1. 62/0. 810 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 4 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143T |
| Full Load Amps | 3. 07-2. 82/1. 41 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
Brand
Baldor
Model
VEBM3546
Brand
Nord Gear
Model
33610282
Brand
Baldor
Model
VEBM3546T
Brand
Toshiba
Model
0014SDSR47A-P
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22217K C2 W33 SS |